console.log( 'Code is Poetry' );
<meta name="enamad" content="163760" />
				
			

دکوراسیون روی کاشی

طراحی روی کاشی ها

در گذشته و در ابتدای صنعت چاپ و طراحی روی کاشی ها ، استفاده از روش های سنتی مرسوم بود.یکی از این روش ها ، چاپ سیلک اسکرین بوده است .

اما روش های سنتی چه محدودیت هایی داشتند ؟؟

عمده ترین مشکل آن ، این است که در کوره پخت کاشی ، بازده بالاست ؛ بدین معنی که زمانیکه تعداد کاشی زیاد باشد مشکل ساز نیست اما در زمان هایی که مقادیر کاشی اندک باشد ، این مورد می تواند مشکل ساز بشود .از دیگر مشکلات این روش ، زمان اجرای طولانی ، سخت بودن مدیریت رنگ ، برنامه ریزی تولید بدون انعطاف ، وجود الگوهای تکرار شونده ، احتمال شکستن کاشی و قابلیت دکوراسیون بر روی فقط کاشی های مسطح ؛ می توان اشاره کرد.

روش های نوین دکوارسیون بر روی کاشی ها

روش چاپ دیجیتال

با توجه به مشکلات و معایب روش های سنتی ، طراحان و کاشی سازان به روش های نوین طراحی و چاپ بر روی کاشی ها روی آوردند .یکی از این روش ها، تکنولوژی چاپ دیجیتال می باشد. برخی از مزیت های این روش، عبارتند از:

شکسته نشدن کاشی ها، زمان تولید و نیروی کار حداقل، مدیریت مؤثر رنگ و تولید در مقیاس اندک. از این روش می توان در تولید الگوهای شبه طبیعی مانند ساختارهای بافت دار استفاده کرد. با این کار، می توان خلاقیت در طراحی را افزایش داد.سیستم های چاپ دیجیتال روی کاشی، سرامیک و پرسلان همانند چاپگرهای خانگی رنگ را بر اساس پاشش به وسیله ی هدهای پیزوالکتریک روی کاشی منتقل می کنند.در حال حاضر بیشتر کارخانجات کاشی، سرامیک و پرسلان ایران شروع به استفاده از تکنولوژی چاپ دیجیتال کرده اند.

در گذشته بیشتر از روش روتور (با استفاده از سیلندرهای استوانه ای) و روش تخت (مثل چاپ سیلک با استفاده از شابلون و توری های ابریشمی) استفاده می شد که برای هر رنگ باید یک چاپ انجام می گرفت و با تلفیق و روی هم افتادن هر رنگ چاپ، تصویر خروجی را چند چاپ ( مانند تک چاپ، دو چاپ، سه چاپ ) میگفتند.

روش دکور لیزری کاشی توسط CO2

استفاده از لیزر برای دکوراسیون، هیجانی در صنایع کاشی و سرامیک ایجاد کرده است. لیزر انعطاف پذیری بالایی دارد و امکان غلبه بر محدودیت های فرآیندهای دکوراسیون به روش سنتی را فراهم می کند. فرآیندهای دکوراسیون توسط لیزر می توانند در صنایع کاشی بسیار تاثیرگذار باشند.

استفاده از لیزر امکان خلق آثاری با طرح های خلاقانه و نو را به تولیدکنندگان و طراحان می دهد. همچنین این تکنولوژی امکان دستیابی به استانداردهای کیفیتی، که قبلا امکان رسیدن به آنها نبود، را میسر می سازد و باعث صرفه حویی در منابع می شود.فرآیند دکوراسیون لیزری توسط CO۲ بر اساس زدودن یک لایه ی سطحی از ماده، بنا شده است و شامل سه مولفه ی اساسی است:

1.چشمه لیزری CO۲۲
2. هد اسکن کننده
3. نرم افزار کنترل

نرم افزار کنترل لیزر، دستیابی به درجه ای از کنترل و جزئیات سطح سرامیک را فراهم می کند که توسط روش های دیگر دکوراسیون امکان پذیر نبوده است.

مزایای استفاده از لیزر برای دکوراسیون کاشیخطوط کاملا واضح و مشخصاز آنجایی که تلورانس ابعادی این فرآیند بسیار کم است، طرح های بسیار پیچیده و زوایای بسیار کوچک به خوبی قابل اجرا هستند.با تنظیم پارامترهای لیزر مانند قدرت و سرعت، امکان ایجاد سایه های بسیار دقیق وجود دارد که باعث می شود طرح ایجاد شده کیفیتی تقریبا برابر با عکاسی پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید